Kritériá správnej responzívnej internetovej stránky

Kritériá pre výber dodávateľa vašej webstránky alebo na čo si dať pozor pri „lacných“ stránkach

Ak ste majiteľom firmy alebo živnostníkom, určite ste sa už stretli s potrebou vlastnej webovej stránky. Tá je jednou z najdôležitejších faktorov tvorby firemnej identity ako aj základom online marketingu. Správne nastavená vám môže pomôcť s rozbiehaním biznisu a získaním klientov, ku ktorým by ste sa inak nedostali. Výber dodávateľa webstránky je preto nesmierne dôležitý.

Na internete je ale veľké množstvo vývojárov, ktorí ponúkajú stránku za veľmi nízku cenu. Ak je váš budget nízky (čo je pri začínajúcej spoločnosti pravdepodobné), pokúsite sa nájsť tvorcov, ktorí ponúkajú svoje služby za čo najnižšiu sumu. Tu si však musíte dať pozor, aby ste práve na základe počiatočne nízkej investície, nemuseli investovať do webu omnoho viac kvôli nedostatočnej kvalite dodanej stránky.

Redakčný systém alebo statická stránka?

Redakčný systém (skratka CMS – z angl. Content Management System) je systém, na ktorom je stránka postavená. V súčasnosti najobľúbenejší je WordPress, Drupal alebo Joomla. Takýto systém vám umožní v budúcnosti si upravovať stránku podľa potreby. Môžete si pridávať nové obrázky či videá do galérie, vytvárať články do blogu, prípadne meniť kontakné informácie. CMS odporúčam všetkým, ktorí plánujú svoju stránku aktualizovať, teda pridávať ďalší obsah. Často aktualizované stránky s množstvom obsahu sú aj príťažlivejšie pre internetové vyhľadávače, teda pravidelným pridávaním článkov sa môžete dostať na vyššie pozície v Google.

Ak ale nemáte čas, záujem alebo nie ste natoľko kreatívny, aby ste pravidelne upravovali obsah na webe, môžete si zvoliť aj stránku bez redakčného systému, teda statickú webovú stránku. S developerom sa dohodnete na vzhľade a obsahu a stránka ostane v tejto podobe bez možnosti akýchkoľvek zmien (pokiaľ sa nevyznáte do programovania).

Redakčný systém alebo statická sránka? To je teda prvá otázka, ktorú by vám mal zodpovedať tvorca webky, ktorého ste si vybrali.

Free šablóna alebo vlastný design „na mieru“?

Existuje nesmierne množstvo bezplatných šablón (templates) pre redakčné systémy ako aj pre statické stránky. V niektorých prípadoch, predovšetkým ak stránka nie je vašou prioritou, je free šablóna dobrou voľbou, no potom nemôžete očakávať, že web bude vyjadrovať vašu firemnú identitu.

Väčšina programátorov, ktorí ponúkajú svoje služby za pár eúr, používajú práve tieto šablóny stránok zdarma. Preto, ak si želáte, aby stránka prezentovala vašu jedinečnosť na trhu, investujte radšej do designu pripraveného priamo pre vás „na mieru“.

Mobilná verzia stránky

Tým mám na mysli zobrazenie stránky na mobilných zariadeniach (smartfóny, tablety). Mobile friendly stránka je dnes jedným z najdôležitejších (ak nie najdôležitejším) faktorom pre hodnotenie webu internetovými vyhľadávačmi. Bez správneho zobrazenia na prenosných zariadeniach nemáte na Googli šancu.

Je nesmierne dôležité, aby ste si skontrolovali, či vám vývojár dodal responzívnu stránku. Vyskúšať to môžete jednoduchým zmenšením okna prehliadača alebo stlačením klávesovej skratky Ctrl + Shift + M, prostredníctvom ktorej sa zobrazí verzia stránky tak ako na mobilných zariadeniach. Nie je na zahodenie otvoriť si stránku priamo z vášho telefónu 😉

SEO – optimalizácia pre vyhľadávače

SEO (Search Engine Optimization) alebo optimalizácia pre vyhľadávače zahŕňa úpravy stránky tak, aby boli pre vyhľadávače čo najpríťažlivejšie. Správnym nastavením SEO sa dostanete v Google na vyššie pozície.

Okrem už spomenutých pravidelných aktualizácií obsahu stránky, je z hľadiska SEO optimalizácie dôležité korektné nastavenie kľúčových slov, ich použitie predovšetkým v hlavných (H1) nadpisoch, mobilná verzia stránky a najnovšie aj zabezpečenie stránky SSL certifikátom. Všetky tieto faktory by vám mal vedieť vysvetliť vývojár, ktorý stránku tvorí a samozrejme by ich mal vedieť aj aplikovať.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *